× Čo je rekreačný poukaz? Slovensko - aktuálny stav Situácia v zahraničí Ochrana osobných údajov Najčastejšie otázky Kontakt

Spoločnosti poskytujúce rekreačné poukazy

29.04.2019

Na prvý pohľad sa môže zdať, že spoločnosti emitujúce rekreačné poukazy budú mať rovnaké podmienky pre každého. Opak je pravdou a v nasledujúcom článku si popíšeme jednotlivé spoločnosti a ich služby a podmienky, ktoré poskytujú hlavne zamestnávateľom a ubytovateľom, avšak aj zamestnancom.

Na Slovensku v súčasnosti poskytuje rekreačné poukazy alebo spravuje systém rekreačných poukazov šesť spoločností:

  • CES ePlatby (Gusto Karta)  
  • Benefit Management (Benefit Plus)
  • Doxx – Stravné lístky (rekre karta Doxx)
  • Edenred Slovakia (Edenred Dovolenka)
  • Up Slovensko (systém Up Rekrea)
  • GGFS (Callio karta)

Pre jednoduchosť a prehľadnosť si uvedieme tabuľku s jednotlivými službami a benefitmi, ktoré poskytujú spoločnosti zaoberajúce sa rekreačnými poukazmi. Čerpali sme alebo z verejne dostupných zdrojov alebo z informácií, ktoré nám poskytli niektoré spoločnosti. Spoločnosti ponúkajú aj ďalšie doplnkové služby, ktoré rozoberáme pod tabuľkou. 


Online zazmluvnenie/bez potreby stretnutia
Multifunkčná karta
Platba cez POS terminál
Platba online/bez POS terminálu
Online účet na správu a kontrolu karty
Mobilná aplikácia na platenie mobilom, či sledovanie účtu
CES ePlatby (Gusto karta)
Áno
Áno
Áno
Áno – platobná brána; aplikácia Switch.io
Áno
Áno
Benefit Management (Benefit Plus)
Áno
Áno, avšak aj osobitne
Áno
Áno
Áno
Áno
Doxx 
Áno
Áno
Áno
Áno
Áno
Áno
Edenred 
Nie
Nie
Áno
Áno
Áno
Áno
Up Slovensko 
Nie
Nie
Nie
Áno prostredníctvom portálov tretích strán
Áno, avšak funguje bez karty
Áno
GGFS (Callio karta)
Nie
Áno, avšak aj osobitne
Áno
Áno
Áno
Nie


CES ePlatby (Gusto Karta) – Jedná sa o multifunkčnú kartu, ktorá rozoznáva kupované služby či benefity. Karta či účet zamestnanca môže byť navýšený platbou cez internet alebo bežnou platobnou kartou. Kartou je možné ňou platiť na štandardných POS termináloch a rovnako si môžete k účtu stiahnuť mobilnú aplikáciu. Zamestnanec bude mať prehľad o zostatku na karte, pričom môže vykonať aj rezerváciu nejakého ubytovania. Pre zamestnávateľa je aplikácia miestom, kde môže spravovať zamestnancov z pohľadu objednávok.  Ubytovatelia, ktorí nemajú POS terminál, tak si ho ani nemusia zaobstarať, keďže im bude stačiť mobil s NFC technológiou. Spoločnosť okrem platby pomocou POS terminálu alebo NFC umožňuje aj vytvorenie platobnej brány na webe ubytovateľa. V prípade, že je ubytovateľ menší, napríklad chatár, tak môže prijímať platby prostredníctvom internej platobnej brány samotnej spoločnosti. Pre zamestnávateľov poskytuje spoločnosť možnosť administrácie ich zamestnancov. Preberá na seba zodpovednosť za oprávnenosť výdavkov a účtovanie, pričom umožňuje sa dohodnúť so zamestnávateľom na frekvencii účtovania, tak aby to bolo priaznivé pre cash flow spoločnosti. Spoločnosť tiež umožňuje ubytovateľom a zamestnávateľom uzatvárať zmluvy online.

Benefit Management (Benefit Plus) – Spoločnosť poskytuje komplexné rozhranie v spojitosti s Visa platobnou kartou.  Benefit Plus karta je multifunkčná karta, pomocou ktorej môže zamestnanec platiť aj za obedy alebo iné benefity, pričom automaticky rozozná o akú službu sa jedná. Je možné ňou platiť na POS termináloch, ako so štandardnou platobnou kartou. Ku karte je možné stiahnuť mobilnú aplikáciu pomocou ktorej si zamestnanec spravuje svoj účet. Má prehľad o zostatku na karte a rovnako o jeho rezerváciách. Ubytovateľ v rámci systému nemusí vlastniť POS terminál a na platbu kartou stačí, že bude mať zariadenie s pripojením na internet (mobil, tablet, PC, notebook), prostredníctvom ktorého cez partnerské webové rozhranie uskutoční platbu. V prípade online platieb, je možné platiť cez platobnú bránu, to sa týka najmä cestovných kancelárií. V prípade offline platby, je možné platiť formou SMS.  Spoločnosť umožňuje ubytovateľom a zamestnávateľom uzatvárať zmluvy online, avšak v prípade zmlúv so zamestnávateľmi sa jedná spravidla o papierovú formu.

Doxx – Stravné lístky (rekre karta Doxx) – spoločnosť je jednou zo spoločností, kde je možné uzatvoriť zmluvu online, a to či so zamestnávateľom alebo ubytovateľom. V rámci platieb ponúka to čo väčšina ostatných spoločností. Presnejšie umožňuje platbu multifunkčnou kartou, ktorá slúži aj ako gastro karta, či karta na zaznamenávanie dochádzky. Kartou sa platí na POS terminály v hoteli. Rovnako zamestnanec môže platiť online alebo cez mobilnú aplikáciu, kde má svoj účet. Na tomto účte vidí zostatok a transakcie, ktoré spravil, či už v rámci rekreačných poukazov alebo stravných lístkov. Zamestnávateľ nemusí kontrolovať oprávnenosť výdavkom, čo znamená, že mu odpadá povinnosť spätnej kontroly faktúr a túto agendu preberá spoločnosť Doxx. Spoločnosť za platby kartou, teda za transakcie, neúčtuje žiadne poplatky.

Edenred Slovakia (Edenred Dovolenka) – spoločnosť poskytuje v rámci rekreačných poukazov štandardné služby, ktoré sú podobné spoločnosti Doxx. Výnimkou je len karta, ktorá je osobitne určená na rekreačné poukazy a nie je to zatiaľ multifunkčná karta. Rovnako je potrebné vyplnené zmluvy, ktoré si zamestnávateľ či ubytovateľ stiahne z ich webu, poslať fyzicky na ich adresu. V rámci systému Edenred zamestnanec platí kartou, alebo v prípade ubytovanie bez POS terminálu, platí SMS-kou. Aplikácia v mobile slúži primárne ako správca rezervácií či vyhľadávač.

Up Slovensko (systém Up Rekrea) – Systém spoločnosti sa najviac vymyká štandardu, ktorý ponúkajú ostatné spoločnosti. Up Slovensko neposkytuje žiadnu platobnú kartu, pretože prevádzkuje len mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej môže zamestnanec platiť, a to prostredníctvom QR kódu. V prípade, že to ubytovateľ neakceptuje, tak sa platí štandardne debetnou kartou alebo v hotovosti. Následne sa účet pošle do mailu, alebo do mobilnej aplikácie. Spoločnosť ďalej poskytuje rozhranie pre zamestnávateľov, kde majú prehľad o evidencii dokladov svojich zamestnancov. Napríklad kde platili alebo aký majú zostatok kreditov.

GGFS (Callio karta) – V prípade keď zamestnanec vlastní Callio kartu, tak môže s ňou platiť na bežných POS termináloch, pričom táto karta je multifunkčná, ako napríklad v prípade spoločnosti Doxx. Rovnako zamestnanec aj zamestnávateľ bude mať účet v ich webovom rozhraní, pomocou ktorého môžu sledovať rezervácie, či čerpanie kreditu. Pre zamestnávateľa to zjednodušuje administráciu rekreačných poukazov. Zamestnancovi to prináša prehľadnosť, pričom skrz webové rozhranie si môže rezervovať a platiť ubytovanie online. Nevýhodou je, že spoločnosť nemá vyvinutú mobilnú aplikáciu, čo znamená, že zamestnanec nemá prístup na účet kedykoľvek.